«Мәрхәмәт – Милосердие» берләшмәсе әгъзалары өстәмә белем бирү мәсьәләләре буенча түгәрәк өстәл үткәрделәр

2023 елның 8 сентябре, җомга, 10:43

Бүген Дәүләт Советы депутатлары, «Мәрхәмәт – Милосердие» берләшмәсе әгъзалары профильле министрлыклар һәм ведомстволар вәкилләре катнашында түгәрәк өстәл утырышында гомуми белем бирү мәктәпләрендә белем бирү һәм тәрбияләү мәсьәләләре буенча фикер алыштылар.

Түгәрәк өстәл утырышын ачып, «Мәрхәмәт – Милосердие» берләшмәсе җитәкчесе Алсу Нәбиева өстәмә белем бирүне үстерү мәсьәләләренең балалар һәм яшьләрне тәрбияләү өчен мөһим булуын билгеләп үтте. "Илебездә һәм республикабызда балаларны өстәмә белем бирүгә һәм дәрестән тыш тәрбияләүгә зур игътибар бирелә, - диде ул. - Республика Дәүләт Советы һәм «Мәрхәмәт – Милосердие» берләшмәсе депутатлары бу мәсьәләләрне даими контрольдә тоталар".

ТР Мәгариф һәм фән министрлыгының өстәмә белем бирү бүлеге башлыгы Алсу Кашапова әйтүенчә, республикада Өстәмә белем бирүнең федераль концепциясен гамәлгә ашыру планы расланган, хәзерге вакытта 6 юнәлеш буенча 153 өстәмә белем бирү учреждениесе эшли. Хәзерге вакытта тәрбия эшен 1184 мәктәп театры һәм 117 мәктәп музее алып бара. Балалар хәрәкәте оешмаларында 360 меңнән артык укучы бар. Өстәмә белем бирү системасында 6 меңнән артык педагог исәпләнә.

Алсу Кашапова шулай ук Федераль өстәмә белем бирү навигаторын кертү планнары турында сөйләде, анда барлык министрлыкларның һәм ведомстволарның профильле программалары тупланачак. "Навигатор балалар, ата - аналар һәм педагогларның сорауларына юнәлдерелгән бердәм мәгълүмат үзәге булачак", - дип йомгаклады ул.

Мәсьәләне тикшерүдә катнашкан Дәүләт Советы Секретаре Лилия Маврина матди-техник база һәм өстәмә белем бирү учреждениеләре челтәрен киңәйтү перспективалары белән кызыксынды. "Без өстәмә белем бирү объектларын төзү һәм капиталь ремонтлауның махсус республика программасын эшләү һәм кабул итү мәсьәләсен күп тапкырлар күтәрдек, әмма ни өчендер мәсьәлә ачык кала",-дип мөрәҗәгать итте ул профильле министрлык вәкилләренә һәм мондый учреждениеләрне капиталь ремонтлауны планлаштыру белән ныклап шөгыльләнергә тәкъдим итте.

Лилия Маврина шулай ук дәрестән тыш өстәмә белем бирүгә бик үк имин булмаган гаиләләрдән булган балаларның өлешен арттыруга аерым игътибар бирергә чакырды.

Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты урынбасары Людмила Рыбакова мәктәп музейлары белән шөгыльләнүче педагоглар өчен укыту семинарлары оештырырга тәкъдим итте.

Мәсьәләне тикшерүдә шулай ук Социаль сәясәт комитеты рәисе Светлана Захарова һәм комитет рәисе урынбасары Светлана Вострикова, Республика мәктәптән тыш эш үзәге директоры Анастасия Моисеева, КФУның психология һәм мәгариф институтының укыту һәм тәрбия методологиясе кафедрасы мөдире Алмаз Галимов һәм башкалар катнашты.