Яңалыклар

октябрь, 2023 ел
пәнҗешәмбе

Бүген Дәүләт Советы утырышында беренче укылышта гражданнар мөрәҗәгатьләре турында республика законына үзгәрешләр кертү турында закон проекты кабул ителде.

Республика Дәүләт Советы закон чыгару инициативасы тәртибендә Дәүләт Думасына «Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексына үзгәрешләр кертү хакында» федераль закон проектын җибәрәчәк. Мондый карар бүген парламент утырышында кабул ителде. Закон проекты Дәүләт Думасы депутаты Айрат Фәррахов, ТР Прокуратурасы, Дәүләт Советы Аппаратының Хокук идарәсе белән берлектә эшләнде.

Дәүләт Советы РФ ФС  Дәүләт Думасына «Хәрби бурыч һәм хәрби хезмәт турында «Федераль законның 24 статьясына һәм «Альтернатив гражданлык хезмәте турында» Федераль законның 4 статьясына үзгәрешләр кертү хакында» федераль закон проектын кертү буенча закон чыгару инициативасын җибәрде. Бүген Дәүләт Советы утырышында шундый карар кабул ителде. Документны Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты рәисе урынбасары Александр Чубаров тәкъдим итте.

Бүген Дәүләт Советы утырышында беренче укылышта Татарстан Республикасында гражданнарны патриотик тәрбияләү турында закон проекты кабул ителде. Закон проектын Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты рәисе Айрат Зарипов тәкъдим итте. Закон проектын тикшерүдә республика парламентына узмаган сәяси партияләр катнашты.

Бүген Дәүләт Советы утырышында Дәүләт Советы депутаты Рөстәм Хәсәновның вәкаләтләрен вакытыннан алда туктату турында карар кабул ителде.

«Татарстан Республикасында җирле үзидарә турында» Татарстан Республикасы Законына үзгәрешләр кертү хакында» закон проекты бүген Дәүләт Советының кырык сигезенче утырышында каралды. Документ нигезендә, шәһәр җирлекләренең, муниципаль районнарның һәм шәһәр округларының җирле әһәмияттәге мәсьәләләренә тиешле муниципаль берәмлек милкендәге җир кишәрлекләре чикләрендә урнашкан территориягә карата әйләнә-тирә мохиткә тупланган зыян объектларын ачыклау һәм мондый зыянны бетерүне оештыру кертелә.

Бүген Дәүләт Советы утырышында муниципаль хезмәт турында Татарстан Республикасы кодексының 10 статьясына үзгәрешләр кертү хакында закон проекты беренче укылышта кабул ителде. Закон проекты муниципаль хезмәтнең класс чинын биргәндә квалификация имтиханын гамәлдән чыгара.

Бүген Дәүләт Советы утырышында кече һәм урта эшкуарлыкны үстерү турында республика законына үзгәрешләр кертү турында закон проекты беренче укылышта һәм тулаем кабул ителде. Документны Икътисад, инвестицияләр һәм эшкуарлык комитеты рәисе урынбасары Ринат Гайзатуллин тәкъдим итте.

Бүген Дәүләт Советы утырышында 2023 елга һәм 2024 һәм 2025 еллар план чорына бюджет турында республика законына үзгәрешләр кертү турында закон проекты беренче укылышта кабул ителде. Закон проекты бюджетның керем өлешен 56,4 млрд. сумга арттыруны күздә тота.

Бүген сәгать унда алтынчы чакырылыш Татарстан Республикасы Дәүләт Советының кырык сигезенче утырышы ачылды.