Зилә Вәлиева ТР Иҗтимагый палатасының 2023 елдагы эшчәнлеге турында сөйләде

2024 елның 29 марты, җомга, 15:26

Бүген ТР Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева Дәүләт Советына «2023 елда Татарстан Республикасында гражданлык җәмгыяте институтларының торышы һәм үсеше турында»доклад белән чыгыш ясады. Депутатлар Иҗтимагый палата эшчәнлеге турындагы хисапны игътибарга алдылар.

Хәзерге вакытта Татарстанда 6211 коммерцияле булмаган иҗтимагый оешма теркәлгән.

2023 елда ТР Иҗтимагый палатасының мөһим проектларның берсе – республика башкарма хакимият органнарының максатларын һәм бурычларын ачык формалаштыру һәм аларның үтәлешен иҗтимагый контрольдә тоту буенча эше дәвам итте. 2022 елның 7 ноябреннән 6 декабренә кадәр узган онлайн-тавыш бирүдә 36,3 мең кеше катнашкан. Аның нәтиҗәләре буенча республика халкы тарафыннан министрлыклар тарафыннан башкару өчен 38 өстенлек билгеләнде. Алар арасында авыр тормыш хәлендә булган балалар өчен гаиләне саклау, яман шешләрне иртәрәк ачыклау, патриотик тәрбияне үстерү, яшь гаиләләргә ярдәм итү, халыкны эш белән тәэмин итүгә һәм яшьләрне эшкә урнаштыруга ярдәм итү, спорт инфраструктурасын үстерү һәм гомуми белем бирү оешмаларында мәктәп спорт клублары булдыру, яшь профессиональ композиторларның иҗатына ярдәм итүнең яңа чаралары һәм башкалар бар.

Зилә Вәлиева әйтүенчә, республика халкы арасында ТР Хезмәт, мәшгульлек һәм социаль яклау министрлыгы эшчәнлеге юнәлешләре зур кызыксыну уяткан. Тавыш бирүдә 12 меңнән артык кеше катнашкан. "Бу ведомствоның бу проектта катнашу чорында рекордлы сан, – дип билгеләп үтте рәис, – әмма иң мөһиме, беренче тема авыр тормыш хәлендә булган балалар өчен гаиләне саклау бурычы булды. Бу татарстанлыларның традицион гаилә кыйммәтләренә тугрылыклы булуларын күрсәтә, әмма бу теманың беренче тапкыр халыкны эш белән тәэмин итү һәм керемнәрне арттыру мәсьәләләрен кысрыклавы да мөһим».

Иҗтимагый палата рәисе чыгышыннан күренгәнчә, тавыш бирү нәтиҗәләре буенча эшкә урнашу ТР Яшьләр эшләре министрлыгының мөһим бурычы булып тора. Гражданнар билгеләгәнчә, хезмәт тәрбиясенә ярдәм итү максатыннан 15 мең яшь кешене даими укудан һәм эштән буш вакытта вакытлыча, сезонлы һәм икенчел эш белән тәэмин итәргә кирәк.

Җәмәгать фикер алышулары кысаларында халык Республика клиник окоммерцияле булмаган оешмаларга логия диспансерының яңа поликлиникасын төзү кирәклеге турында сорау күтәргән. Зилә Вәлиева сүзләренә караганда, көненә 300 кабул итүгә исәпләнгән учреждение чынлыкта бер меңнән артык кешене кабул итә. "Җитәкчелекнең игътибарын җәмәгатьчелек соравына юнәлтүне сорыйм", – дип билгеләп үтте Иҗтимагый палата рәисе.

Зилә Вәлиева коммерцияле булмаган оешмаларга ярдәм итүгә аерым тукталды. "Бүген коммерцияле булмаган оешмаларның дәүләт органнары белән актив хезмәттәшлеге үсә, мондый учреждениеләрнең республика министрлыклары белән эшләве көндәлек тормышка аша. Коммерцияле булмаган оешмалар  өчен аларның федераль грантларда катнашуы зур үсеш булып тора. Президент грантлары фонды мәгълүматлары буенча, без Фонд линиясе буенча коммерцияле булмаган оешмаларга иң зур ярдәм күрсәтүче төбәккә карыйбыз, республиканың 76 коммерцияле булмаган оешмасы җиңүче булды һәм 150,5 млн сумнан артык акча алды», – дип ассызыклады Зилә Вәлиева.

Хакимият органнары һәм  коммерцияле булмаган оешмаларның системалы партнерлык хезмәттәшлеге нәтиҗәсендә республиканың коммерцияле булмаган секторы илдә алдынгы позицияләрне биләп тора. «Регион-коммерцияле булмаган оешмалар  – 2023» өченче сектор рейтингы нәтиҗәләре буенча Татарстан 2 нче урынны алды.

Киңәшмәдә Дәүләт Советы депутатлары Игорь Бикеев, Марат Галиев һәм Николай Рыбушкин муниципаль районнардагы иҗтимагый советларның ТР Иҗтимагый палатасы, шулай ук башка төбәкләрнең иҗтимагый палаталары белән хезмәттәшлеге белән кызыксындылар.