Дәүләт Думасы депутатлары һәм экспертлар мәктәпләрдә һәм студентлар спортында физик тәрбия оештыру өлкәсендә Татарстан тәҗрибәсен өйрәнә

2021 елның 8 апреле, пәнҗешәмбе, 14:48

Бүген Казан (Идел буе) федераль университеты базасында Дәүләт Думасының Мәгариф һәм фән комитеты каршындагы Физик тәрбия һәм гражданлык белемен үстерү һәм укучыларны социальләштерү мәсьәләләре буенча эксперт советларының уртак утырышы узды. Парламентарийлар, профильле министрлыклар һәм ведомстволар, фәнни һәм эксперт бергәлеге вәкилләре мәгариф системасында физик тәрбия һәм спорт өлкәсендә законнарны камилләштерү, шул исәптән инклюзив белем бирү өлкәсендә законнарны камилләштерү мәсьәләләре буенча фикер алыштылар.

Эксперт советлары утырышы Дәүләт Думасының Мәгариф һәм фән комитеты утырышы алдыннан уза, ул көзге сессия чорында булачак һәм урта һәм югары белем бирү системасында укучыларның туклану, медицина, физик культура һәм спорт мәсьәләләре буенча федераль законнар чыгару инициативаларын карауга багышланачак. Татарстан әлеге мәсьәләләрне карау өчен эксперт мәйданчыгы буларак очраклы рәвештә генә сайланмаган. Дәүләт Думасының Мәгариф һәм фән комитеты рәисе урынбасары, Эксперт советы кураторы Максим Зайцев билгеләп үткәнчә, Казан - Россиянең студентлар һәм спорт башкаласы, һәм республика тәҗрибәсен илнең башка төбәкләренә таратырга кирәк. Депутат сүзләренә караганда, республиканың башкаласы студентлар даирәсендә массакүләм чаралар оештыру һәм уздыру буенча кызыклы тәҗрибәгә ия. Шул ук вакытта республикада профессиональ һәм һәвәскәр спорт үсеш алган.

"Бүгенге көндә мәктәпләрдә, студентлар спортында физик тәрбия мәсьәләләре игътибар үзәгендә, - дип басым ясады Максим Зайцев. - Әлеге проблематиканың мөһимлеген Россия Президенты берничә тапкыр ассызыклады. Беренче чиратта, укучыларның сәламәтлегенә ярдәм итү өчен җитди закон инициативалары кертелде».

Дәүләт Думасының Мәгариф һәм фән комитеты каршындагы эксперт советлары утырышларын үткәрү тәҗрибәсе Россия төбәкләрендә яңа түгел. Быел парламентарийлар инде Түбән Новгород һәм Ленинград өлкәләрендә булдылар. "Россия парламенты эшендә эшләнә торган һәм кабул ителә торган законнарның эксперт бәяләмәсе бик мөһим, - дип ассызыклады Максим Зайцев, - эксперт җәмгыяте әгъзалары биргән сорауларның бер өлеше башкарма хакимият органнарына турыдан-туры адреслана, һәм нәтиҗәдә проблеманың объектив картинасын күрергә һәм әлеге мәсьәлә буенча төгәл позиция эшләргә мөмкин. Законны алга таба гамәлгә ашырудагы кыенлыклар кими бара".

Утырыш эшендә Дәүләт Советы депутатлары Людмила Рыбакова, Артем Прокофьев һәм Эдуард Шәрәфиев катнашты.

Дәүләт Думасы депутатлары һәм Россия парламентының түбән палатасының эксперт советлары әгъзалары Татарстанга ике көнлек эш визиты белән килде. Эксперт советлары утырышы алдыннан кунаклар берничә мәгариф һәм спорт объектында булдылар: «КАИ Олимп» мәдәни-спорт комплексында, «Адымнар - белем һәм татулыкка юл» Казан полилингваль комплексында, К(И)ФУ җитәкчелеге белән очраштылар.

Бүген парламентарийлар Казан федераль университеты студентлары белән очрашачак, шулай ук Татарстан Республикасы эксперт советлары командасы һәм командасы арасында баскетбол буенча иптәшләрчә матч уздырачак.

Иртәгә депутатлар һәм эксперт җәмгыяте вәкилләре Дәүләт Советына килергә һәм Социаль сәясәт комитеты рәисе Светлана Захарова белән очрашырга ниятли.